Csaptelep cseréje
Csak semmi macera! Hogyan kell lecserélni egy csaptelepet? Íme a folyamat menete, pontokba szedve! Azonban mielőtt lázasan hozzálátnánk a csap lecseréléséhez, álljunk meg egy pillanatra! Érdemes végigolvasni a cikket, amely ismerteti a leggyakoribb meghibásodásokat, amelyek a különböző csaptelepeket jellemzik, és megtudhatjuk belőle a hibák kezelésének módját is!
Tehát akkor nézzük, hogyan zajlik egy általános csaptelep csere!
- A csaptelep cseréjének, legyen az mosdó vagy épp kádtöltő vagy mosogató csaptelep, első lépése a főcsap elzárása. Általában a vízóra mellett találjuk a főcsapot, melyet biztonsági okokból érdemes elzárni. Hiszen legyünk körültekintőek és alaposak.
- A csaptelep csere következő lépése a régi csaptelep eltávolítása. A csaptelepek vagy bekötőszárral csatlakoznak a vízvezetékhálózathoz, vagy pedig eleve a fali kiállásra kell őket kötnünk, ez attól függ, hogy zuhany csaptelepről, vagy például mosogató csaptelepről beszélünk-e. Utóbbi esetben a mosogató alsó részén találjuk a bekötőszárat, amelybe hajlékony csövek futnak. Ezeket a hajlékony csöveket kell kibontanunk az anyacsavarral rendelkező bekötőszárból, ami felett a csaptelep felső része, a csaptest található.
- A hideg és a melegvizes csövet tekerjük le a fali kiállásról.
- A csaptelep csere harmadik lépése a régi csaptelep kifűzése, ezen a bekötőszáron keresztül, húzzuk ki a régi csaptestet, a flexibilis csövekkel együtt.
- A flexibilis csöveket kössük be az új csaptelepbe.
- Ha ezzel végeztünk, akkor az új csaptelep bekötőszárát fűzzük be a megfelelő nyílásba, és rögzítsük az anyacsavarral.
- Természetesen a hajlékony csövek másik végét rögzítsük a megfelelő vízkiállásokhoz. Ezek a többször említett flexibilis csövek 10 mm átmérőjűek, és acélsodronnyal borított gumicsövek.
- Az utolsó lépés a főcsap megnyitása és a munkánk ellenőrzése.
Milyen csaptelepek léteznek?
Ha már csaptelep cserére kerül a sor, akkor érdemes utánajárnunk annak, hogy milyen csaptelepek léteznek. A csaptelepek, bármelyik helyiségben is vannak, lehetnek tekerős és egykaros csaptelepek, de infraérzékelős csaptelep is létezik. A tekerős csaptelepeket rusztikus vagy klasszikus stílusú otthonokba szokták választani. Az egykaros csaptelep modernebb megjelenésű, és a használata egyszerűbb. Az infraérzékelővel ellátott csaptelepek pedig a kezünk közeledését érzékelve nyitják meg a csapot. A csaptelepek lehetnek termosztátosok is, ezzel a megoldással a hőmérsékletet előre beállíthatjuk, ez a kialakítás különösen víz-és energiatakarékos, különösen azokban az otthonokban, ahol régebbi a vízvezetékhálózat.
A mosogató csaptelep lehet fali vagy álló csaptelep is, már kihúzható fejjel rendelkező mosogató csaptelepeket is gyártanak. A mosdó csaptelep nem szokott fali kialakítású lenni. A zuhanyzó csaptelep lehet falba épített, ekkor csak a falon látható nyomógombbal működnek. Lehet hagyományos kialakítású, egykaros vagy épp tekerős, vagy infrás is a falon kívüli zuhany csaptelep. A kádtöltő csaptelep lehet falba épített, kádra szerelhető, vagy éppen álló csaptelep. A falba épített a hagyományos, és a legnépszerűbb, legismertebb kialakítás, míg a kádra szerelhetőt általában a design miatt szokták választani. Az álló csaptelep a térben álló kádakra jellemző, mivel így lehet kivitelezni ezt a megoldást.
Esztétikai szempontból számít, hogy az azonos helyiségben lévő csaptelepek azonos stílusúak legyenek. De ha megtehetjük, akkor otthonunk összes csaptelepe harmonizáljon egymással.
Kád csaptelep cseréje
A kád csaptelepének cseréje hasonló ugyan a fent leírtakhoz, de néhány lépése eltér attól, mivel a legtöbb esetben a kádtöltő csaptelep fali csaptelep szokott lenni.
A kádtöltő csaptelep lecserélése egyszerű, ha ugyanolyan kialakításút választunk, mint a korábbi volt, hiszen a már meglévő vizes kiállásra kell rászerelni az újat. A legtöbb esetben a kádtöltő csaptelep fali csaptelep szokott lenni, ahol a hideg-és melegvizes kiállás a falban van, és megfelelő magasságban, a fürdőkád pereme felett néhánytíz centiméterrel helyezkedik el. Ebben az esetben a kádtöltő csaptelep cseréjének a lépései a következők:
- Először elzárjuk a vizet
- Majd egy svédkulccsal, vagy állítható villáskulccsal kilazítjuk az anyacsavarokat és letekerjük a fém takarókupakokat, amelyek a csövek végén vannak.
- Megtisztítjuk a szabadon maradt vízkiállások végét a portól, törmelékek nyomától, majd visszatekerjük az említett takarókupakokat
- Ezután feltesszük az új csaptelepet, melynek a gumitömítéséről sem feledkezünk meg. Beillesztjük azokat a helyükre, és a csaptelepet a kiállásokra helyezzük, majd a svédkulccsal felrögzítjük.
- A következő lépés a zuhanyrózsa feltekerése.
- Majd újra megnyitjuk a vizet, és leellenőrizzük a csaptelep működését.
Zuhany csaptelep javítása
A zuhany csaptelep rossz működésekor a legtöbb esetben elég egy szétszerelést és tisztítást végezni. Ehhez először letekerjük a gégecsövet a zuhanyváltónál. Majd a menetes csonkot kitekerjük, imbuszkulccsal. Most nézzük a váltódugattyú alját! Ott találunk egy vájatot, melybe bele kell szúrni egy csavarhúzót, és ellen kell tartani, ekkor a váltófogantyú kézzel letekerhető, így a váltódugattyút is kitolhatjuk alulról. Ezeknek a felületét kell áttisztítanunk, esetleg szilikonzsírral megkennünk. Ha már eljutottunk idáig, ellenőrizzük le a tömítőgyűrűknek, azaz a két “O” alakú gumigyűrűnek az állapotát, hiszen előfordul, hogy ezeknek a gyűrűknek a kinyúlása, szakadása folytán eresztett a csap.
Előfordulhat, hogy a zuhany csaptelepben lévő csapbetétet kell kicserélnünk. Ilyenkor először elzárjuk a főcsapot, majd lekötjük a csatlakozó flexibilis csöveket. Kis csavarhúzóval kipattintjuk a fogantyú kis kupakjait, a fogantyúkat rögzítő csavarokat pedig kilazítjuk, majd a fogantyút lehúzzuk. Majd a kezelőkar alatti takaró rozettát is letekerjük, általában ez kézzel kivitelezhető. A csapbetét egy anyacsavarral van beszorítva a csaptestbe, egy imbuszkulccsal kitekerhetjük ezt a csavart, és már hozzá is férhetünk a csapbetéthez.
A betétet kihúzzuk, és kicseréljük, de előtte a cserebetét gumigyűrűit bekenjük szilikonzsírral.
Ha mégis zuhany csaptelep cserére van szükségünk, akkor általában a fenti módon, a kádtöltő csaptelep esetéhez hasonló módon cseréljük ki a csaptelepet, hiszen szintén fali csaptelepről van szó.
Mosogató csaptelep szerelése
Melyek a mosogató csaptelep leggyakoribb hibái?
Például a csap csöpögése. Ilyenkor a leggyakrabban a zárótömítéssel van gond. Ez a szigetelésre szánt gumigyűrű, amely általában 0,5-0,75 colos. Ilyenkor nincs más dolgunk, mint szétszerelni a mosogató csaptelepet, és kicserélni ezt a kis gumigyűrűt, melyeket olcsón lehet vásárolni a különböző szaküzletekben. Csak azzal kell tisztában lennünk, hogy melyik méretre van szükségünk. A gumitömítés a csapbetét és a csaptest találkozásánál helyezkedik el. Egykaros és tekerős csaptelep esetében is Akár egykaros, akár tekerős csaptelepről van szó, a szabályzókar majd a csapbetét eltávolítása után férhetünk hozzá ehhez a kis gumihoz.
Ha biztosak vagyunk abban, hogy nem csőtörés okozza a csap csepegését, és nem találtunk hibát a tömítésen sem, akkor ki kell cserélnünk a csapbetétet. A csapbetét cseréjéhez el kell távolítanunk a rögzítőcsavart, az óramutató járásával ellentétes irányba tekerve azt, majd pedig le kell vennünk a takarókúpot is. Alatta a csapbetét tengelye található, mely egy anyacsavarral van rögzítve a csaptesthez. Ezt az anyacsavart kell kilazítanunk. A csapbetét cseréjéhez meg kell állapítanunk azt, hogy milyen csapbetétre van szükségünk. Ehhez érdemes elvinni a régi csapbetétet a szerelvényboltba, vagy egyszerűen megmérnünk és lefotóznunk a csaptelepünket.
Vannak esetek, amikor a vízkő okozza a problémát. Ilyenkor szereljük szét a csaptelepet, és mossuk át vízkőoldóval vagy épp ecettel az egyes alkatrészeit, majd töröljük szárazra őket.