Mik az SPC padló legnagyobb előnyei?
A padló olyan egy lakásban, mint a levegő a környezetünkben. Padló mindig is volt, van és lesz. Alapvető természete már-már láthatatlanná teszi, hiszen annyira magától értetődik, hogy van. A Leziter kínálatában szereplő SPC padlók a legmodernebb technikát képviselik és számos előnyös tulajdonságot foglalnak egybe.
Menjünk vissza egy kicsit az időben, hogy értékelni tudjuk fontosságát:
A szigorú értelemben vett, civilizáció előtti időkből fennmaradt építményekből, ásatásokról származó leletekből meg tudták állapítani, hogy a padlózat anyaga szorosan összefüggött az adott területen fellelhető erőforrásoktól és klímától. Például: volt, ahol agyagot használtak, másutt homok és murva keveredett, de előfordult a kő, az állati bőr, sőt még a nád is. Ezek a területi jellemzők még ma is jelen vannak világunkban, bár javarészt a globalizációtól elzárt területeken.
Az antikvitás korában megjelent a sárpadló. A nevéből adódó konnotációkkal ellentétben, a sárpadló anyagának összeállítása komoly odafigyelést igényelt a különböző alkotórészek kényes egyensúlyának tekintetében. Kísérletezni kezdtek a kőburkolattal (az erre megfelelő köveket – úgy, mint a gránit, a mészkő vagy a márvány – egyen formára és méretre vágták, majd kötőanyag segítségével szabályosan elhelyezték őket a talajon), illetve a mozaik megoldásokkal (dekoratív, különböző kis méretű és színes kövek, üvegdarabok átgondolt rendszere alkotta).
Majd a középkorban megjelent a deszkapadló, amit rézsútosan helyeztek el, teret hagyva a fa természetes tágulásának/zsugorodásának. Területi elterjedtségét tekintve már sokkal exkluzívabb volt: kastélyok hálószobáiban, ebédlőkben és tánctermekben találkozhattak vele az emberek.
A reneszánszra jellemző megújulás keretében elterjedtté vált a parketta (mely precízen méretre vágott faanyag gondosan megtervezett mintában történő lerakását jelentette). Telepítését csak mesteremberek végezhették és jelenléte szintén az arisztokrácia berkeiben volt elterjedt. Használtak különböző színű és típusú fafajokat (pl.: tölgy, cseresznye, dió vagy juhar), illetve festették is a padló elemeket. Az eleganciát növelte a csiszolás és polírozás.
Végül, a 19. században berobbant a linóleum, amely hatalmas fejlődést jelentett a padlóburkolás világában. Kifejlesztettek egy olyan anyagot, ami sokoldalú előnyökkel rendelkezett. Alkotóelemei csupa természetes anyagok – mint például a lenolaj vagy a fenyőgyanta. Ez a mesterségesen előállított anyag extrém tartóssággal rendelkezett és még a mai napig lehet olyan ingatlanokkal találkozni, ahol ez fedi a padlót. Innentől kezdve felgyorsult a fejlődés és a mesterségesen – de természetes anyagokból – előállított linóleumot követte a vinyl és a laminált padló. Utóbbi már teljesen élethű mása volt az igazi faanyagnak, ugyanakkor sokkal olcsóbb és könnyen karbantarthatóbb alternatívát jelentett. A szakemberekre sem volt többé szükség, egyszerű click-and-lock technikával telepíthetőek lettek.
Az SPC padlók elterjedése
A vinyl és a laminált padló megjelenésével és elterjedésével a szintetikus anyagokban rejlő lehetőségek is elterjedtek. Nagyjából a 20. század közepén megjelent az igény az SPC padlót alkotó jellemzőkre, viszont akkor még nem állt rendelkezésre az a technológia háttér, mely a 90-es évek környékén lehetővé tette a hibamentes gyártást és a burkolat elterjedését. Az utóbbi évtizedekben ennek a technológiai fejlődésnek hála - az aktuális és változó trendeket követve – még realisztikusabb, még tartósabb termékeket kapunk.
Ezzel egy időben megjelent a klikkes rendszer: az elemek lerakásához nem kellett kifejezett szakértelem, egyszerűen egymásba lehetett azokat passzintani. Mindezt az egyes padlólécek egyedi kialakítása tette lehetővé: a lécek hosszanti oldalára kifejlesztettek egy „lépcsőzetes” rendszert, mely – mint a Tetrisben vagy a hornyolt tetőcserepek esetében – tökéletes illeszkedést biztosított. Manapság már rengeteg útmutató létezik rá hogyan rakjuk le ezeket házilag, pár perces videók alapján lehetünk saját lakásunk kivitelezői. Természetesen ez a metódus nem ennyire egyszerű, de az igaz, hogy nem létfontosságú szakember kihívása. A következő eszközök elengedhetetlenek a telepítéshez: szög, kapocs vagy ragasztó. Hiszen rögzíteni is kell!
Kiemelendő, hogy egyenes, szolid alapra van szükség ahhoz, hogy a lécek megfelelően illeszkedjenek a talapzathoz! Csakúgy, mint korábban, itt is gondoljunk a Tetris játék alapelvére.
Milyen tulajdonságokkal bírnak a vinyl SPC padlók?
Újra hódítanak a legkevesebb karbantartással fenntartható padlóburkolatok, kiélezetten a vízállóság és kopásállóság terén, ugyanakkor nagyon fontos a környezetvédelem is: a 2024-es trendekhez igazodva az SPC padló jelenti a legkorszerűbb megoldást.
Nézzük mik a legfontosabb paraméterek:
A padló összetétele
A PVC burkolat szintetikus, részben rugalmas anyagát kőporral ötvözték, ezzel tartást adva a felületnek és növelve a folyamatos terheléssel szembeni ellenállását. Az arányokat pont olyan mértékben módosítva, hogy az anyag szilárdabb legyen a linóleumnál, de bizonyos szintű flexibilitást kölcsönözzön. Ezért: a padlóburkolat nem törik, nem süpped.
Mi teszi ellenállóvá a padlót?
A különböző rétegeknek hála a padlóburkolat több, erős szintből tevődik össze. A gumi alsó réteg biztosítja a megfelelő alátámasztást és a rezgéscsillapítást, e nélkül megeshet, hogy az egész burkolat egyenetlen és túl merev lesz. Erre érkezik magának az SPC padlónak a váza, amit az a dekoratív réteg követ, mely meghatározza az egész padlóburkolat kinézetét. Ez az a réteg, amely felelős azért hogyan látjuk az adott terméket, hogy tökéletes választás lesz-e otthonunk belső terének megalapozásához. Ezután következnek a tartósságot adó felületek, melyeknek célja védeni az egész kialakítást (a használatból adódó sérülések, illetve a baktériumok és egyéb kórokozók elterjedésével szemben).
Az utóbbi évtizedek technológiai fejlődésének hála a dekoratív rétegek nagymértékben hasonlítanak az adott fafaj sajátosságaira – pl.: szín, minta (erezet) – ezáltal is még hatékonyabban kielégítve a vásárlói igényeket. A Leziter a tölgy és dió kortalan esztétikáját kínálja.
Fontos megjegyezni, hogy a padlóburkolat minden kezelésmentes része újrahasznosítható, így a környezetterhelés sem jelentős a gyártás során, továbbá az esetleges törmelékek, maradékok is beköthetők a hulladék-körforgásba. Az otthonunkban sem tesz kárt, nem bocsát ki káros anyagokat az idő múltával.
Összefoglalva a vinyl SPC padló előnyei:
- a PVC és kőpor ötvözete a legerősebb szintetikus padlóburkolattá teszi
- extrém ellenállás jellemzi a folyamatos terheléssel szemben
- nem törik, mégis szilárd alapot nyújt
- a technológia lehetővé teszi, hogy élethűen ábrázolja a különböző faanyagok mintáját és színét
- megtartja a formáját
- megtartja a színét
- vízálló és rettentő könnyű tisztítani
- az UV rétegnek hála baktérium-biztos, higiénikus megoldást nyújt
- környezetbarát
- nem tartalmaz káros anyagokat
- újrahasznosítható
Az SPC padlók a legkorszerűbb technikával készülnek, egyesítenek magukban minden olyan tulajdonságot, amely a tartósságot és a fenntarthatóságot képviseli.